moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

VI Międzynarodowe Seminarium Poligraficzne

50 lat psychofizjologicznych badań poligraficznych w polskim procesie karnym to temat VI Międzynarodowego Seminarium Poligraficznego.


Najwyższe autorytety w dziedzinie badań psychofizjologicznych oraz praktycy, dla których poligraf jest narzędziem pracy, uczestniczyli w szóstej już edycji seminarium poligraficznego. Organizatorem spotkania, które odbyło się 25−27 września w Waplewie, był Wydział Badań Psychofizjologicznych Zarządu Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej. Wśród uczestników seminarium obecni byli m.in. przedstawiciele Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służb Wywiadu Wojskowego, Policji, Straży Granicznej, Ministerstwa Finansów, Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej oraz wojskowego, policyjnego i cywilnego środowiska akademickiego.

Uroczystej inauguracji VI Międzynarodowego Seminarium Poligraficznego dokonał komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr Mirosław Rozmus. Komendant w swoim wystąpieniu podkreślił, że badania poligraficzne są bardzo istotnym elementem w pracy żołnierzy pionu dochodzeniowo-śledczego.

– Żołnierze Żandarmerii Wojskowej bardzo profesjonalnie wykonują wszystkie powierzone im zadania, jest to możliwe między innymi dzięki zastosowaniu dostępnych technik i urządzeń specjalistycznych. Zrobimy wszystko, by poznać prawdę – a badania poligraficzne są tu bardzo pomocne – powiedział gen. dyw. dr Mirosław Rozmus. Komendant podkreślił, że dzięki współpracy i wymianie doświadczeń z podmiotami wykorzystujących w swojej działalności poligraf, zwłaszcza z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wciąż podnosi się poziom badań poligraficznych wykonywanych przez żandarmerię, co przekłada się na jeszcze większą skuteczność formacji.

Tegoroczne seminarium poligraficzne zostało podzielone na trzy bloki tematyczne. Pierwszy panel dotyczył historii rozwoju badań poligraficznych w Polsce. W tej części dr Piotr Herbowski (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Poznaniu) podsumował 50 lat psychofizjologicznych badań poligraficznych w polskim procesie karnym, prof. dr hab. Ryszard Jaworski (Uniwersytet Wrocławski, Katedra Kryminalistyki) i Alicja Szatraj przedstawili historię rozwoju badań poligraficznych w swoich instytucjach, a przedstawiciele Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego swoje wystąpienia poświęcili udziałowi Polaków w badaniach stanowiących podstawy instrumentalnej detekcji kłamstw i orzecznictwu sądów polskich na temat dowodu z badań poligraficznych. Podczas dyskusji kończącej tę część seminarium z ust prof. dr. hab. Ryszarda Jaworskiego padły bardzo pochlebne słowa w kierunku żandarmerii. Niepodważalny autorytet w dziedzinie badań poligraficznych stwierdził, że dzięki Żandarmerii Wojskowej badania poligraficzne łatwiej przedostały się do polskiej kryminalistyki.

Drugi blok tematyczny poświęcony był współczesnym technikom prowadzenia i oceny wyników badań poligraficznych. W tej części Anna Ibek i Małgorzata Wrońska (Krakowska Akademia im. Frycza Modrzewskiego) nakreślili ewolucję opiniowania w ekspertyzie poligraficznej, a Marcin Gołaszewski (ABW) przedstawił wybrane problemy praktyczne w zakresie oceny testów poligraficznych.

Tematem ostatniego panelu były nowoczesne techniki i metody wspomagające badania poligraficzne. Podinspektor Przemysław Wrzosek (Wyższa Szkoła Policyjna w Szczytnie) przybliżył analizę wypowiedzi jako metodę wspomagającą badania poligraficzne. Z kolei dr Piotr Herbowski zgłębił zagadnienie badania poligraficznego świadków koronnych. Na zakończenie doktoranci Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego przedstawili wyniki wykorzystania termowizji w detekcji kłamstw, a prof. dr hab. Jan Widacki, również z tejże uczelni, dokonał przeglądu polskich podręczników kryminalistyki pod kątem badań poligraficznych.

Tegorocznemu seminarium towarzyszyła wystawa poligrafów analogowych i książek na temat kryminalistyki, badań poligraficznych i psychologii śledczej zorganizowana przez Wydział Badań Psychofizjologicznych Zarządu Dochodzeniowo-Śledczego KGŻW.

Międzynarodowe Seminarium Poligraficzne zostało zainicjowane przez Żandarmerię Wojskową w 2008 roku i jest organizowane rokrocznie przez Wydział Badań Psychofizjologicznych Zarządu Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, w którego skład wchodzą ppłk Piotr Sukiennik (szef), mjr Krzysztof Stefański i Jarosław Pilski. Uczestniczą w nim najwyższe autorytety w dziedzinie badań psychofizjologicznych oraz przedstawiciele urzędów, instytucji i służb zajmujących się praktycznym wykorzystaniem i prowadzeniem psychofizjologicznych badań poligraficznych. Seminarium jest dla środowiska poligraferów platformą służącą do wymiany wiedzy i doświadczeń.

Źródło: Sylwia Guzowska

PZ

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Potężny atak rakietowy na Ukrainę
 
Rakiety dla Jastrzębi
Weterani i bokser „Master”
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Jak wyszkolić pilota F-16?
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
V Korpus z nowym dowódcą
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Cena wolności
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Optyka dla żołnierzy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jeśli nie Jastrząb, to…
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ocalały z transportu do Katynia
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Święto wojskowego sportu
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Psiakrew, harmata!
Hiszpański palimpsest
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Kurs z dzwonem
Zbrodnia made in ZSRS
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO