moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze będą zdobywać klasy

Egzamin ze znajomości wojskowych regulaminów, potem praktyczny test ze strzelania i obsługi sprzętu. W jednostkach rusza jesienna sesja egzaminacyjna dla żołnierzy, którzy chcą uzyskać klasę specjalisty. Taki tytuł oznacza dodatek finansowy do uposażenia, może ułatwić awans lub przydział na kurs podoficerski.


Klasy kwalifikacyjne wojskowych specjalistów określają poziom wyszkolenia żołnierza. Mogą się o nie ubiegać szeregowi i podoficerowie służący na przykład jako kierowcy, operatorzy sprzętu, przeciwlotnicy lub skoczkowie spadochronowi.

Dlaczego żołnierze zdobywają klasy? – Tytuł specjalisty jest często brany pod uwagę, gdy ktoś jest typowany do awansu albo po prostu chce przedłużyć kontrakt. W przypadku szeregowych klasa oznacza dodatkowe punkty podczas egzaminów na kurs podoficerski – wyjaśnia st. chor. Andrzej Woltmann, pomocnik dowódcy ds. podoficerów w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej.

W 17 Brygadzie lista chętnych do podniesienia kwalifikacji nie została jeszcze zamknięta, ale już dziś dowódcy szacują, że do egzaminów przystąpi około 30 kandydatów. Żołnierze będą walczyć o klasy w specjalnościach: ogólnowojskowej, łącznościowców oraz saperów. – Dla wielu to kwestia prestiżu. W naszym dywizjonie przeciwlotniczym połowa wszystkich podoficerów i szeregowych już posiada klasy specjalistów – tłumaczy ppłk Dariusz Gajek, szef obrony przeciwlotniczej w 17 Brygadzie.

Najwcześniej, bo już w poniedziałek, sprawdziany rozpoczną się w 12 Brygadzie Zmechanizowanej. – Wnioski o przystąpienie do egzaminów złożyło 97 żołnierzy, w tym 31 podoficerów i 66 szeregowych. Będą zdobywać przede wszystkim klasę trzecią w specjalnościach: ogólnowojskowej, wojsk rakietowych i artylerii, saperów, chemików, przeciwlotniczej, łączności oraz medycznej– mówi kpt Janusz Błaszczak, oficer prasowy 12 Brygady.

Nieco później testy na specjalistów odbędą się w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej. – Trzecią klasę, głównie w specjalności obrony przeciwlotniczej i pancerno-zmechanizowanej, będzie chciało zdobyć około 40 żołnierzy – mówi kpt. Justyna Balik, oficer prasowy Brygady.

O klasę specjalistów starać się będzie także około 30 żołnierzy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i szkoły podoficerskiej w Poznaniu. – Mamy chętnych na trzecią i drugą klasę, głównie w specjalnościach ogólnowojskowych, w tym na przykład zmechanizowanej. Wśród żołnierzy są m.in. dowódcy plutonów i drużyn – mówi st. chor. sztab. Krzysztof Łuckiewicz, pomocnik ds. podoficerów komendanta poznańskiego Centrum.

Aby przystąpić do egzaminów trzeba spełnić określone wymagania. Żołnierz musi m.in. zajmować etatowe stanowisko w danej specjalności oraz mieć odpowiedni staż służby. Według obowiązujących przepisów do egzaminów kandydat może przystępować co 2,5 roku do 3 lat. – To realny czas, w którym można osiągnąć odpowiedni poziom wiedzy i zdobyć umiejętności praktyczne – ocenia chor. Marcin Szubert z poznańskiej szkoły podoficerskiej.

Jesienne egzaminy przeprowadzą komisje powołane przez dowódców jednostek. Kandydaci najpierw będą się musieli zmierzyć z częścią teoretyczną. Ta obejmować będzie wszystko to, czego żołnierze nauczyli się podczas dotychczasowej służby, szkoleń czy kursów. Sprawdzona zostanie nie tylko ich wiedza ogólna z m.in. taktyki, łączności czy rozpoznania, ale też ta z przedmiotów specjalistycznych, kierunkowych dla pododdziałów, w których żołnierze służą.

Potem przyjdzie czas na część praktyczną, podczas której wojskowi będą musieli wykazać się umiejętnościami związanymi z ich specjalnością. Łącznościowcy będą musieli np. w trudnych warunkach nawiązać łączność, a saperzy sporządzić zapalnik lub wykonać okop. – Wszystkie te czynności żołnierze muszą wykonać zgodnie z wyznaczonymi zasadami i w określonym czasie – mówi st. chor. Andrzej Woltmann.

By zdobyć klasę specjalisty, trzeba zdobyć przynajmniej czwórkę. – Warunek jest jeszcze taki, że wszystkie oceny składowe z przedmiotów z dwóch części muszą być pozytywne – wyjaśnia ppłk Gajek z 17 Brygady.

Dodatkową zachętą do podwyższania kwalifikacji mogą być dla żołnierzy wypłacane z tego tytułu pieniądze. Za trzecią klasę kwalifikacyjną specjalista otrzymuje miesięcznie 105 zł, za drugą –150 zł, za pierwszą – 255 zł. Mistrzowska klasa to dodatkowe 405 zł do uposażenia. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest bardzo dobra ocena przyznana podczas służbowego opiniowania.

Klasa nie jest jednak dana raz na zawsze, żołnierz może ją stracić, gdy dopuści się określonego w przepisach przewinienia, np. rażącego zaniedbania sprzętu lub jego uszkodzenia.

W wojsku występują cztery klasy specjalistów: trzecia, druga, pierwsza oraz mistrzowska. By uzyskać klasę trzecią, najniższą, na danym stanowisku służbowym należy przepracować co najmniej 2,5 roku, w przypadku klasy drugiej i pierwszej – 3 lata, dla klasy mistrzowskiej zaś – co najmniej 2 lata od daty uzyskania klasy pierwszej. Nie można przy tym ubiegać się o przyznanie klasy pierwszej z pominięciem poprzednich.

Żołnierze mieli prawo zdobywać klasy kwalifikacyjne do 2001 roku, wtedy bowiem zniesiono ten przepis. Możliwość podwyższenia kwalifikacji powróciła 1 czerwca 2010 roku, kiedy minister obrony narodowej podpisał odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie.
PG

autor zdjęć: kpt. Ewa Nowicka-Szlufik

dodaj komentarz

komentarze


W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
 
Rakiety dla Jastrzębi
Optyka dla żołnierzy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Szpej na miarę potrzeb
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Psiakrew, harmata!
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO na północnym szlaku
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Cena wolności
Zapomniana Legia Cudzoziemska
V Korpus z nowym dowódcą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Ogień w podziemiu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Hiszpański palimpsest
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część druga
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jak wyszkolić pilota F-16?
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Animus Fortis, czyli mężny duch
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kurs z dzwonem
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojsko inwestuje w Limanowej
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO