moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiany nie mogą zakłócać służby

Wszyscy, którzy dziś służą i pracują w Dowództwie Operacyjnym, po reformie nadal będą tam zatrudnieni. W ramach nowej struktury będziemy natomiast uzupełniać dodatkowe stanowiska – mówi gen. broni Marek Tomaszycki, szef Dowództwa Operacyjnego. W wywiadzie dla portalu polska-zbrojna.pl opowiada o reformie, nowych zadaniach i planach.


Dowództwo Operacyjne nie jest tworzone od podstaw, tak jak Dowództwo Generalne. Czy związku z tym zmiany organizacyjne i strukturalne wynikające z reformy są łatwiejsze?

Gen. broni Marek Tomaszycki: Absolutnie nie. Dowództwo Generalne musi w krótkim czasie zintegrować poszczególne elementy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Z kolei Dowództwo Operacyjne, oprócz przygotowań do funkcjonowania w nowym systemie kierowania i dowodzenia, cały czas prowadzi działalność bieżącą. Zmiany nie mogą zakłócać i, co najważniejsze, nie zakłócają codziennej działalności.

Rozumiem, że po 1 stycznia kadra Dowództwa obejmie po prostu nowe stanowiska?

Wszyscy, którzy dziś służą i pracują w Dowództwie, będą zatrudnieni. W ramach nowej struktury będziemy natomiast uzupełniać dodatkowe stanowiska. Potrzebujemy ludzi najlepszych pod względem intelektualnym, z doświadczeniem operacyjnym, strategicznym, znających języki i z bogatym doświadczeniem w służbie na misjach i NATO.
Struktury nowego dowództwa dopiero się kształtują. Proponujemy, by wyglądały tak: na czele dowódca operacyjny, jego zastępca, szef sztabu oraz zastępcy szefa sztabu i podlegli im szefowie siedmiu zarządów. Wszystko musi być spójne ze strukturami Sojuszu.

Po reformie dowódca operacyjny będzie miał większe kompetencje.

To prawda. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych będzie odpowiedzialne za przygotowanie Stanowiska Dowodzenia Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i będzie dowodziło siłami zbrojnymi oraz elementami układu pozamilitarnego.

Dowództwo przejmie też zadania Centrum Zarządzania Kryzysowego MON.

Dotychczas zajmował się tym Sztab Generalny WP. W nowych uwarunkowaniach, po przejęciu Centrum Zarządzania Kryzysowego, będziemy odpowiadać za ten obszar działalności w resorcie obrony narodowej. W efekcie, w ramach Dowództwa Operacyjnego powstanie jedna zintegrowana struktura, gotowa do działania w razie zaistnienia sytuacji kryzysowych.

W nowej strukturze Dowództwu Operacyjnemu zostanie podporządkowane też Centrum Operacji Powietrznych i Centrum Operacji Morskich. Czy zmieni się coś w zakresie ustawowej odpowiedzialności za ochronę granicy państwowej w przestrzeni powietrznej i morskiej?

Fakt, że obie instytucje będą nam podlegały nie zmieni zakresu ich zadań i obowiązków. Spowoduje jedynie, że będą one zarządzały ochroną granicy państwowej w przestrzeni powietrznej i morskiej w naszym imieniu.
Zagrożenia z powietrza nie da się bowiem wykluczyć. Dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo zaplanować dowodzenie w ramach systemu obrony powietrznej RP oraz współdziałanie ze zintegrowanymi systemami ochrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO.
W wypadku osłony granicy morskiej ściśle współpracujemy ze Strażą Graniczną. Nasze zadanie polega na wsparciu Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Po 1 stycznia Dowództwo Operacyjne Rodzajów SZ ma się stać też odpowiedzialne za operacyjne kierowanie systemem rozpoznania oraz prowadzenie analiz.

Tak, po nowym roku będzie to naszą domeną. To właśnie Dowództwo Operacyjne będzie integrować ścieżki informacyjne z wszystkich możliwych źródeł.


Sporo pracy…

Rzeczywiście dostaniemy więcej zadań związanych z zarządzaniem kryzysowym. Znacznie wzrosną też nasze kompetencje w dziedzinie rozpoznania. Obrona granic powietrznej i morskiej oraz zadania związane z wojennym systemem dowodzenia to będzie kontynuacja tego, co robiliśmy do tej pory.
Rok 2014 będzie trudny, bo oprócz zmian wynikających z reformy będziemy też przemieszczać zdecydowaną większość naszego kontyngentu z Afganistanu. Kończymy tam udział w ramach operacji ISAF, ale liczymy się z możliwością wzięcia udziału w operacji o charakterze doradczo-szkoleniowym „Resolute Support”. Będzie to mniejsza liczebnie misja, jednak Dowództwo Operacyjne i tak będzie musiało się zaangażować na takim samym poziomie jak obecnie.
Ponadto nie zapominajmy, że dowodzimy jednocześnie pięcioma misjami zagranicznymi. Poza Afganistanem, o którym mówi się najczęściej, są to misje w Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Mali oraz misja Air Policing w przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

Większość pracy jeszcze przed wami czy za wami?

Reforma struktur to duże wyzwanie, jednak wprowadzenie jej w życie to dopiero początek poważnych zmian, m.in. w obszarze dokumentacji, procedur, funkcjonowania systemów, w tym także dotyczących wojennego systemu dowodzenia. Jestem jednak optymistą i dlatego uważam, że reforma wiele ułatwi. Zmiany połączą wiele systemów w jeden sprawnie funkcjonujący.

W 2014 roku minie 10 lat od powstania Dowództwa Operacyjnego. Którą rocznicę będziecie świętować dziesiątą czy pierwszą?

Tak naprawdę będziemy obchodzić dwie rocznice, choć pamiątkowy medal jest przygotowywany na 10-lecie. Będzie on jednak zawierał jakiś symboliczny element nowego Dowództwa.

Gen. broni Marek Tomaszycki

55-letni gen. broni Marek Tomaszycki został wyznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego na stanowisko dowódcy operacyjnego 23 kwietnia 2013 roku. Wcześniej był szefem szkolenia Wojsk Lądowych. Dowodził też m.in. 12. Dywizją Zmechanizowaną oraz trzema brygadami kawalerii pancernej. W latach 2008-2009 kierował zarządem szkolenia w Sztabie Generalnym WP. Dowodził pierwszą zmianą polskiego kontyngentu w Afganistanie (2007), a w trakcie pierwszej zmiany w Iraku (2003-2004) odpowiadał za szkolenie tamtejszych sił bezpieczeństwa.

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Dowództwo Operacyjne zaczęło powstawać wiosną 2004 roku. Rok później osiągnęło pełną zdolność operacyjną. Od tego momentu dowodzi polskimi kontyngentami wojskowymi na misjach zagranicznych, między innymi w Iraku, Afganistanie, na Bałkanach czy w Mali. Planuje też użycie wojska w operacjach kryzysowych, także tych niemilitranych, jak np. klęski żywiołowe. W czasie konfliktu odpowiada za dowodzenie operacją obronną. Dowódca Operacyjny wykonuje zadania Ministra Obrony Narodowej w zakresie ochrony granicy państwowej w przestrzeni powietrznej, odpowiada również za planowanie i organizowanie systemu Obrony Powietrznej RP.
Paulina Glińska

autor zdjęć: Waldemar Młynarczyk, arch. DO SZ

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach stażowych
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, epilog
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Front przy biurku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wytropić zagrożenie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Pod skrzydłami Kormoranów
Sprawa katyńska à la española
NATO na północnym szlaku
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
SOR w Legionowie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kadisz za bohaterów
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strażacy ruszają do akcji
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Gunner, nie runner
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO on Northern Track
Na straży wschodniej flanki NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rekordziści z WAT
Przygotowania czas zacząć
Szpej na miarę potrzeb
Zachować właściwą kolejność działań
Charge of Dragon
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kolejne FlyEye dla wojska
Wojna na detale
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto stołecznego garnizonu
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Ramię w ramię z aliantami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO