moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sztab Generalny świętuje 95-lecie

Doceniam pracę wszystkich żołnierzy i pracowników cywilnych, którzy pomogli przeprowadzić Wojsko Polskie przez okres transformacji systemowej: od Układu Warszawskiego aż do pełnego członkostwa w NATO – napisał z okazji 95. rocznicy ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego prezydent Bronisław Komorowski. Obchody rozpoczęła konferencja naukowa w Centralnej Bibliotece Wojskowej.


– Obecność tylu znamienitych gości potwierdza, że nasz szacowny jubilat – Sztab Generalny Wojska Polskiego – stanowi istotne ogniwo w systemie bezpieczeństwa – powiedział gen. broni Mieczysław Gocuł, szef SG WP. Na konferencję przybyli m.in. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego prof. Stanisław Koziej, dowódcy i oficerowie Wojska Polskiego, przedstawiciele resortu obrony oraz byli i obecni pracownicy Sztabu.

Minister Stanisław Koziej odczytał list od prezydenta Bronisława Komorowskiego. „Dzięki temu, że Sztab z organu dowodzącego armią, w imieniu ministra obrony narodowej, przekształcony zostanie w profesjonalny organ planowania i doradzania, przywrócona i wzmocniona zostanie jego klasyczna funkcja lidera w myśleniu o unowocześnianiu wojska oraz obiektywnego merytorycznego doradcy zwierzchników politycznych” – napisał zwierzchnik sił zbrojnych odnosząc się do zmian, które wkrótce czekają polską armię.

W trakcie sesji naukowej historycy wojskowości przybliżyli dzieje Sztabu Generalnego, od momentu jego ustanowienia w 1918 roku, aż do czasów współczesnych. Swoje referaty wygłosili m.in. prof. dr hab. Janusz Oziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dr Andrzej Czesław Żak, dyrektor Centralnego Archiwum Wojskowego oraz gen. dyw. Anatol Wojtan, I zastępca szefa Sztabu Generalnego.

Choć, jak w swoim wystąpieniu zaznaczył gen. Gocuł, konferencja skupiła się na historii Sztabu, nie dało się uciec od pytań, jaka będzie przyszłość tej instytucji po wejściu w życie reformy dowodzenia i kierowania armią. 22 lipca prezydent Komorowski podpisał ustawę wprowadzającą od 1 stycznia 2014 roku nową strukturę dowodzenia na poziomie strategicznym i operacyjnym. – Pracujemy na nią od 2 lat. Jednak nawet najlepszy zespół planistyczny nie jest w stanie przewidzieć wszystkich konsekwencji tak dużej reformy. Dlatego widzę ogromną rolę Sztabu Generalnego w dalszym doskonaleniu wchodzących w życie zmian – powiedział gen. Mieczysław Gocuł.

– Rola Sztabu Generalnego zmieni się, ale na pewno się nie zmniejszy. Bardzo liczymy na wsparcie Sztabu i jego kadry, bo coraz więcej spraw rozstrzyga się w głowach tych, którzy zajmują się planowaniem, jak zorganizować armię i jak wydać pieniądze – mówił Tomasz Siemoniak, minister obrony. – Sztab jest jak kotwica. Wszystko się wokół zmieniało, a on trwał. Z nabytej w ciągu tych lat mądrości tej instytucji będziemy korzystali – dodał szef resortu obrony.

 
***
Sztab Generalny Wojska Polskiego, główny organ planowania operacyjnego i dowodzenia, powołany został 25 października 1918 r. przez Radę Regencyjną Królestwa Polskiego. Jego pierwszym szefem został gen. Tadeusz Rozwadowski. W 1926 r. Sztab podporządkowano Generalnemu Inspektorowi Sił Zbrojnych i pełnił on rolę organu planistycznego na wypadek wojny. Dwa lata później nazwę instytucji przemianowano na Sztab Główny. W latach trzydziestych XX w. Sztab zajmował się przygotowaniem i realizacją planu modernizacji oraz rozbudowy sił zbrojnych. W momencie wybuchu wojny we wrześniu 1939 r. instytucję przekształcono w Sztab Naczelnego Wodza. Pod tą nazwą funkcjonowała też w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie we Francji i Anglii. 8 sierpnia 1944 r. w Lublinie przystąpiono do organizacji Sztabu Głównego WP w ramach Naczelnego Dowództwa. 10 lipca 1945 r. przemianowano go na Sztab Generalny WP, główny organ dowodzenia ministra brony narodowej. Od 7 maja 2013 r. jego szefem jest gen. broni Mieczysław Gocuł.

MC, AD

autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński

dodaj komentarz

komentarze


Morze Czarne pod rakietowym parasolem
 
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zachować właściwą kolejność działań
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przygotowania czas zacząć
Charge of Dragon
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kolejne FlyEle dla wojska
SOR w Legionowie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Barwy walki
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Strażacy ruszają do akcji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Święto stołecznego garnizonu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w świętym mieście, część druga
Zmiany w dodatkach stażowych
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Italii, za wolność waszą i naszą
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szarża „Dragona”
Głos z katyńskich mogił
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna na detale
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO on Northern Track
Kadisz za bohaterów
Sprawa katyńska à la española
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO