moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
„Anakonda 16” – tak ćwiczy NATO

„Anakonda 16” to szósta edycja głównych, organizowanych co dwa lata, manewrów Wojska Polskiego. Tegoroczne ćwiczenia są największymi, jakie od 25 lat odbyły się w Polsce. Bierze w nich udział 31 tysięcy żołnierzy z dziewiętnastu państw NATO oraz pięciu partnerskich. Na poligony w całym kraju wyjedzie 3000 różnego rodzaju pojazdów, 105 statków powietrznych oraz 12 okrętów marynarki wojennej. Po raz pierwszy w „Anakondzie” biorą udział także organizacje proobronne.

Celem ćwiczenia jest zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych. Dodatkowo sprawdzeniu poddany zostanie system realizacji zadań państwa gospodarza.

Na poligonach w całym kraju żołnierze przećwiczą m.in.: integrację taktyczną dowództw i wojsk w układzie międzynarodowym, kierowanie ogniem broni połączonych, ewakuację medyczną, likwidację skutków użycia broni masowego rażenia oraz przemieszczenie wojsk. W czasie ćwiczenia nastąpi również przekazanie zadań między wybranymi stanowiskami dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i elementami struktur dowodzenia NATO. Mobilny element dowodzenia Dowództwa Komponentu Lądowego NATO przejmie zadania od Polskiego Dowództwa Komponentu Lądowego, a większość sił lądowych przejmie w podporządkowanie Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni.


„Anakonda 16” powiązana jest z szeregiem krajowych ćwiczeń. Najważniejsze to: „Swift Response” – międzykontynentalny przerzut strategiczny sił USA do Polski oraz „Saber Strike” obejmujące przemieszczenie sił USA do krajów bałtyckich i prowadzenie operacji na ich terytorium. „Anakonda 16” została poprzedzona ćwiczeniem „Brilliant Jump”, będącym najistotniejszym w tym roku sprawdzianem szpicy NATO, czyli Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości – VJTF. Siły hiszpańskiego korpusu NATO zostały przemieszczone do Polski i biorą udział w „Anakondzie 16” jako siły międzynarodowe. Równolegle z „Anakondą 16” Flota Uderzeniowa NATO prowadzi na wodach Bałtyku odrębne ćwiczenie sił morskich „Baltops”.

Manewry „Anakonda 16” potrwają do 17 czerwca, a główne epizody odbędą się na poligonach w Drawsku Pomorskim, Ustce, Świdwinie, Żaganiu, Chełmie, Nowej Dębie, Orzyszu i Wędrzynie. Ćwiczeniami kieruje generał broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych.

     
  Szef MON: NATO potwierdziło gotowość do obrony

W Akademii Obrony Narodowej odbyła się ceremonia zakończenia ćwiczeń „Anakonda-16”. – Sojusz działa solidarnie i jest gotów bronić swojej wschodniej i południowej flanki, co potwierdziły kończące się manewry – mówił minister Antoni Macierewicz. Szef MON, polscy generałowie oraz dowódca amerykańskiej armii w Europie gen. Frederick „Ben” Hodges, dokonali pierwszego podsumowania ćwiczeń.
     
  NATO ćwiczy w cyberprzestrzeni

To największe manewry w niepodległej Polsce. „Anakonda-16” były ćwiczeniami dotyczącymi prowadzenia działań obronnych przez sojusznicze wojska jednocześnie na lądzie, morzu i w powietrzu. Jednak w tym roku były wyjątkowe też z innej przyczyny: po raz pierwszy w scenariuszu działań uwzględniono cyberprzestrzeń. Portal polska-zbrojna.pl jako jedyny był świadkiem walk toczonych w sieci.
     
     
  Szef MON obserwował manewry „Anakonda-16”

Zakres, rozmiar i skuteczność ćwiczeń „Anakonda-16” pokazują potencjalnemu przeciwnikowi, że jesteśmy zdolni odeprzeć każdą agresję – mówił minister obrony Antoni Macierewicz na poligonie w Drawsku Pomorskim. Podczas tzw. VIP Day szef MON razem z gen. broni Markiem Tomaszyckim oraz gen. Frederickiem „Benem” Hodgesem obejrzeli szkolenie 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej.
     
  Desant morski w Ustce zakończył „Baltops-16”

Do polskiego wybrzeża podeszły amerykański okręt dowodzenia „Mount Whitney”, śmigłowcowiec z Wielkiej Brytanii – HMS „Ocean”, poduszkowce i pływające transportery opancerzone. Na brzeg przerzuciły kilkuset żołnierzy piechoty morskiej z USA, Wielkiej Brytanii, Włoch i Niemiec. Morski desant na plaży w Ustce kończy ćwiczenia „Baltops-16”.
     
  Przeprawa dla Rosomaków

Podczas „Anakondy-16” wielonarodowy batalion inżynieryjny zbudował już dwa mosty amfibijne przez Wisłę, tym razem brzegi rzeki „spięto” zestawami pontonowymi IRB. Saperom z USA, Holandii i Niemiec postawienie w Chełmnie przeprawy o długości około 350 metrów zajęło niecałe dwie godziny. Jej solidność sprawdziły polskie Rosomaki.
     
 

Gen. Hodges: „Anakonda” pokazała, że jesteście liderami

Dowódca US Army w Europie gen. Frederick „Ben” Hodges chwali Polskę za organizację „Anakondy-16” i podkreśla, że chciałby, aby wspólne ćwiczenia odbywały się częściej. Pytany przez portal polska-zbrojna.pl o wnioski, przyznaje: – Europa potrzebuje militarnej strefy Schengen, żeby wojskowe konwoje mogły bez przeszkód poruszać się w razie kryzysu.

     
 

 Sojusznicy w szturmie

Najpierw z powietrza uderzyły samoloty F-16, po nich do akcji wkroczyły polskie czołgi Leopard 2A5 oraz amerykańska i brytyjska piechota. Chwilę później ze śmigłowców desantowali się kanadyjscy, polscy oraz tureccy kawalerzyści. Dziś podczas manewrów „Anakonda-16” ponad 650 żołnierzy z pięciu państw ćwiczyło na poligonie w Wędrzynie szturm na miasteczko.

     
 

Prezydent i szef MON na manewrach „Anakonda-16”

Zbudowanie na Wiśle mostu o długości 350 metrów zajmuje im zaledwie 40 minut. Działania brytyjskich i niemieckich pododdziałów inżynieryjnych podczas „Anakondy-16” obserwował w Chełmnie prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych razem z ministrem obrony Antonim Macierewiczem odwiedzili także żołnierzy w Drawsku Pomorskim.

     
 

„Anakonda-16”: Kraków przekazał dowodzenie

Przez ostatni tydzień odpowiadaliśmy za każdy ruch pododdziałów lądowych biorących udział w manewrach „Anakonda”. Teraz ćwiczenie wkracza w nową fazę, a my dowodzenie przekazujemy siłom sojuszniczym – mówi gen. dyw. Cezary Podlasiński. To pierwszy taki przypadek w historii ćwiczeń „Anakonda”, które organizowane są od 2006 roku.

     
 

„Anakonda-16”: pokaz działania wojska z proobronnymi

Liczymy, że obrona terytorialna będzie formowana od września, a na przełomie 2016 i 2017 będą gotowe trzy brygady OT. Dowództwa są już wyznaczone, a żołnierze obrony terytorialnej gotowi do rzeczywistego działania – powiedział minister Antoni Macierewicz. Szef MON obserwował dziś na poligonie w Nowej Dębie manewry „Anakonda-16”.

     
 

Polski most dla Brytyjczyków

Tylko 35 minut potrzebowali żołnierze 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia, aby połączyć brzegi Odry mostem o długości 136 metrów i szerokości 10 metrów. Saperzy zbudowali przeprawę, by brytyjski batalion lekkiej piechoty mógł przejechać z poligonu w Żaganiu w okolice Wędrzyna. Za ochronę mostu odpowiadali członkowie organizacji paramilitarnej.

     
 

Nocny szturm amerykańskich żołnierzy

Takich manewrów w Polsce jeszcze nie było. Ponad 30 amerykańskich i polskich śmigłowców przerzuciło 400 żołnierzy ze Świdwina do Wędrzyna. Pod osłoną nocy szturmowali zajęte przez przeciwnika budynki. – To kolejny epizod „Anakondy-16”, który potwierdza kompatybilność z wojskami sojuszniczymi – ocenił gen. broni Mirosław Różański, dowódca generalny RSZ.

     
  „Anakonda-16”: marynarze i lotnictwo morskie odstraszają wroga

Mają chronić kluczowe szlaki żeglugowe, powstrzymać desant przeciwnika na wybrzeżu i dać odpór atakom terrorystów. To główne zadania, jakie czekają załogi okrętów i lotnictwo morskie podczas manewrów „Anakonda-16”. W przyszłym tygodniu żołnierze włączą się w ćwiczenia „Baltops”.
     
  Wojskowi chemicy w akcji. Ratowali szkołę

Pracownik szkoły podstawowej w Mielenku Drawskim znalazł na jej terenie materiały wybuchowe, chemikalia i zapalniki. Natychmiast ewakuowano ponad setkę dzieci i powiadomiono służby kryzysowe. Do akcji wkroczyli strażacy  oraz żołnierze z Polski, USA i Litwy. Usuwanie niebezpiecznego znaleziska było częścią ćwiczenia „Anakonda-16”.
     
  „Anakonda-16”: wojsko ćwiczy z organizacjami proobronnymi

Na poligonach w Nowej Dębie, Orzyszu, Wędrzynie i Białej Górze razem z żołnierzami ćwiczyć będzie około 500 osób z organizacji proobronnych. W ten sposób stowarzyszenia i wojsko przetestują zasady współpracy. Manewry „Anakonda-16” to pierwsze tak duże ćwiczenia, w których organizacje proobronne biorą udział z wojskowymi.
     
  Rakiety nad Bałtykiem

Mają zaledwie kilkadziesiąt sekund, by zlokalizować cel, prześledzić jego położenie i w odpowiednim momencie wystrzelić rakietę. Kilkuset żołnierzy z Polski i Stanów Zjednoczonych strzelało dziś na poligonie w Ustce. Ogień otworzyły KUB-y, Newy, Gromy, armaty Zu-23-2 oraz amerykańskie Avengery. Przeciwlotnicy strzelali podczas manewrów „Anakonda-16”.
     
  Śmigłowce na „Anakondzie-16”

W Chełmnie chronili z powietrza saperów, w Wędrzynie wykonają nocne loty, potem jeszcze będą strzelać na poligonie w Drawsku Pomorskim i wspólnie szkolić się z żołnierzami wojsk specjalnych. Polskie Głuszce, Mi-24, Mi-2 oraz amerykańskie Black Hawki, Apache i Chinooki od kilku dni ćwiczą razem podczas manewrów „Anakonda-16”.
     
     
  Wojskowi specjaliści z zespołu przeładunku

Są jedynym mobilnym pododdziałem w armii, który przeprowadza załadunki i rozładunki największych samolotów transportowych świata. Żołnierze z Komendy Obsługi Lotniska we Wrocławiu pracują zarówno w kraju, jak i zagranicą. To oni od kilku dni na lotniskach m.in. w Warszawie, Babich Dołach i we Wrocławiu przyjmują wojskowe samoloty, które przylatują na ćwiczenia „Anakonda-16”.

     
  Sojusznicze wojska zdobyły most w Toruniu

Polacy, ze wsparciem amerykańskich i brytyjskich spadochroniarzy, po ciężkich walkach z „czerwonymi” zdobyli most Zawackiej w Toruniu. To element ćwiczeń „Anakonda-16”. – Zademonstrowaliśmy dziś siłę Stanów Zjednoczonych i naszych sojuszników – ocenił gen. Ben Hodges, dowódca amerykańskich sił w Europie.
     
  Tragiczny wypadek w drodze z ćwiczeń

Jedna osoba nie żyje, druga została ranna w wypadku, do którego doszło w nocy pobliżu Świętoszowa. Auto osobowe zderzyło się z amerykańskim pojazdem wojskowym wracającym z ćwiczeń na pobliskim poligonie. Sprawę bada prokuratura w Bolesławcu. Kondolencje rodzinie ofiar złożył generał Ben Hodges, który obserwuje manewry „Anakonda”.
     
  Anakonda uderzyła z powietrza

Amerykanie, Brytyjczycy i Polacy po raz pierwszy przeprowadzili ćwiczenie tak dużej operacji powietrznodesantowej. Z ponad 30 samolotów typu CASA, C-17 Globemaster i Herkules w ciągu dwóch godzin wyskoczyło 2 tysiące żołnierzy. Spadochroniarze lądowali pod Toruniem. Szkolenie „Swift Response” było częścią odbywających się właśnie ćwiczeń „Anakonda”.
     
  „Anakonda-16”. Jak wojskowy sprzęt docierał na poligony

Statkami, samolotami, koleją i na lawetach – tak czołgi, pojazdy wojskowe oraz wyposażenie żołnierzy docierały do Polski z USA, Hiszpanii, Niemiec i innych krajów NATO. – To była olbrzymia operacja i wymagała dużego wysiłku. Nie pamiętam, byśmy kiedykolwiek wcześniej działali na taką skalę – mówi płk Zbigniew Mirowski, szef Szefostwa Transportu i Ruchu Wojsk.
     
  Imponuje mi upór i walka Polaków

Imponuje mi wasz upór i walka o niepodległość na przestrzeni wieków – mówi gen. Fernando García-Vaquero, szef sztabu szpicy NATO z 7 Brygady Piechoty Lekkiej „Galicia”, którą przerzucono do Polski w ramach ćwiczeń Sojuszu. Opowiada o jej roli i sile: 1300 żołnierzy hiszpańskich, brytyjskich i albańskich, helikoptery AH-64 Apache z US Army i 500 „hiszpańskich Humvee”.
     
     
  Rozpoczęły się ćwiczenia „Anakonda-16”

Manewry „Anakonda-16” mają charakter defensywny i służą sprawdzeniu zdolności krajów Sojuszu do obrony wschodniej flanki – mówił minister Antoni Macierewicz, otwierając największe w tym roku manewry NATO w Europie. W ćwiczeniach, które potrwają do 17 czerwca, bierze udział 31 tys. żołnierzy z 24 krajów.
     
     
  Manewry „Baltops 2016”

Kilkadziesiąt okrętów, samolotów i śmigłowców z 17 państw NATO i krajów partnerskich weźmie udział w rozpoczynających się właśnie manewrach „Baltops 2016”. Dziś w Tallinie rozpoczyna się faza portowa, za dwa dni ćwiczący wyjdą w morze, a za dwa tygodnie na poligonie w Ustce zostanie przeprowadzona operacja desantowa.
     
  Korpus ze Szczecina gotowy do dowodzenia szpicą NATO

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie, odpowiadający za bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, może już dowodzić sojuszniczymi siłami szybkiego reagowania. Potwierdził to dziś podczas ćwiczeń „Brilliant Capability 16”. – To dowód, że NATO się zmienia, jest mobilne, działa szybko i skutecznie – ocenił gen. Salvatore Farina, dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych w Brunssum.
     
 
Dragoni ponownie wjechali do Polski

Tarnów gościnnie przywitał amerykańskich kawalerzystów. Mieszkańcy miasta przyszli porozmawiać z żołnierzami 2 Pułku Kawalerii i obejrzeć m.in. wozy Stryker, HMMWV i haubice. Amerykanie przemierzają Polskę podczas „Dragoon Ride 2”. Konwój 1,4 tys. żołnierzy jedzie na manewry w krajach bałtyckich, weźmie też udział w ćwiczeniach „Anakonda”. Kolejny przystanek – w Suwałkach.

     
  Ćwiczenie „Brilliant Jump 2016” na finiszu

Dziś widzimy, że siły natychmiastowej odpowiedzi NATO, tak zwana szpica, są gotowe do szybkiego przemieszczenia wojsk i sprzętu w rejon konfliktu – powiedział gen. Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na lotnisku we Wrocławiu i na poligonie w Żaganiu odbyły się pokazy wyszkolenia żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach „Brilliant Jump 2016”.
     
     
  Szczeciński Korpus będzie dowodził operacją lądową

Reakcja na wojnę hybrydową i cyberataki – to tylko niektóre z działań podczas „Anakondy-16”, największych ćwiczeń NATO w Europie. Wśród najtrudniejszych zadań będzie także przekazanie dowodzenia ze stanowisk polskich do Połączonego Dowództwa Wojsk Lądowych NATO w Izmirze. Większością sił lądowych będzie wtedy kierował Wielonarodowy Korpus ze Szczecina.
     
  „Brilliant Jump 2016”: Wojska szpicy NATO są już w Polsce

Hiszpańscy żołnierze z sił NATO bardzo wysokiej gotowości wyładowali dziś w szczecińskim porcie pojazdy i kontenery. Potem ruszyli w drogę do Żagania. Tam rozpocznie się druga część operacji „Brilliant Jump 2016”. – Zaczynamy ćwiczenia, które udowodnią gotowość do działania szpicy – mówi gen. Hans van Griensven, zastępca szefa sztabu Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum.
     
  Szpica NATO we Wrocławiu

Prawie 200 żołnierzy hiszpańskiej 7 Brygady Piechoty Lekkiej „Galicia” przyleciało dziś po południu do Wrocławia. To grupa przygotowująca ćwiczenia „Brilliant Jump 2016”, w ramach których siły bardzo wysokiej gotowości, czyli tzw. szpica NATO, przeprowadzą pierwszy w swej historii tak duży przerzut na miejsce reagowania. W tym wypadku – z Hiszpanii do Polski.
     
     
  Szczegóły ćwiczeń „Anakonda-16”

Udział baterii Patriot w ćwiczeniach w Ustce, przelot kilkudziesięciu śmigłowców – m.in. Apache i Blackhawk – ze Świdwina do Wędrzyna, desant pod Toruniem tysiąca amerykańskich „Krzyczących Orłów” – to niektóre elementy „Anakondy-16”. Poznaj scenariusz największych manewrów w historii polskiej armii po 1989 roku pod względem liczby uczestniczących wojsk i państw NATO.
     
  Szef MON i generałowie o przygotowaniach do „Anakondy”

Przygotowania do największych manewrów wojskowych w Polsce po 1989 roku realizowane są zgodnie z planem – zapewniał dziś minister Antoni Macierewicz podczas wizyty w Drawsku Pomorskim, związanej z przygotowaniami do ćwiczeń „Anakonda-16”. Szef MON spotkał się tam m.in. z generałem Benem Hodgesem, dowódcą wojsk lądowych USA w Europie.
     
  Nowe mapy polskich poligonów

Wkrótce powstaną nowe mapy najważniejszych polskich poligonów. Pracują nad nimi specjaliści z geografii wojskowej. To element przygotowań do czerwcowych ćwiczeń „Anakonda-16”, ostatnich z cyklu szkoleń, które poprzedzą szczyt NATO w Warszawie. Odświeżone mapy posłużą zarówno żołnierzom z Polski, jak i z państw sojuszniczych.
     
  Cykl ćwiczeń przed szczytem NATO

Przed lipcowym szczytem NATO na polskich poligonach odbędzie się cykl ćwiczeń potwierdzających gotowość Sojuszu do sprawnej reakcji na współczesne zagrożenia. Do końca czerwca Polacy będą gościć kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy z 21 państw. Najbliższe ważne przedsięwzięcie szkoleniowe rozpocznie się już 9 marca.
     
     
  „Anakonda-16” – sprawdzian sił przed szczytem NATO

„Anakonda” to największe ćwiczenia zaplanowane przez polskie siły zbrojne w tym roku. Próbie zostanie poddanych około 30 tysięcy żołnierzy z 24 państw. Będą wykonywali zadania na lądzie, morzu oraz w powietrzu. Manewry odbędą się w czerwcu, tuż przed szczytem NATO w Warszawie.
     
  Gen. Różański: szkolenie priorytetem na 2016 rok

Ponad 150 ćwiczeń z udziałem sojuszników, 12 tysięcy ochotników na kursach przygotowawczych do Narodowych Sił Rezerwowych i częstsze szkolenia rezerwistów – takie plany na 2016 rok przedstawił gen. Mirosław Różański, dowódca generalny. Według niego największym wyzwaniem będą ćwiczenia „Anakonda”, poprzedzające szczyt NATO w Warszawie.

     
  Szczeciński Korpus - strażnikiem NATO

Ćwiczenia dowódczo-sztabowe „Compact Eagle-15” to element przygotowania Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego do przejęcia nowych NATO-wskich zadań. Prowadzone są w Warszawie i okolicach. W manewrach bierze udział ponad 1700 żołnierzy z 19 państw. Ćwiczą działania w ramach obrony kolektywnej NATO.
     
  Polska i USA: militarni partnerzy

Do baz na terenie Polski trafi 600 sztuk ciężkiego sprzętu amerykańskiego, czyli najwięcej we wschodnim regionie Europy – poinformował gen. broni Frederick „Ben” Hodges, dowódca sił lądowych USA w Europie, podczas wizyty w Warszawie. Mówił, że potrzebna jest „militarna strefa Schengen”, która ułatwi poruszanie się sprzętu i żołnierzy po UE i wewnątrz NATO.

Pamiętamy o bohaterach D-Day
 
Latający radar
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO